Spotykamy na co dzień wielu pacjentów, dla których wizyta u stomatologa wiąże się ze strachem, kojarzy z bólem i jest sporym wyzwaniem do pokonania. Na pytanie dlaczego tak jest, większość tłumaczy to złymi doświadczeniami z dzieciństwa, ale często zamiast konkretnych zdarzeń ma na myśli ogólne negatywne emocje. To pokazuje jak ważne jest odpowiednie psychologicznie nastawienie do leczenia, już w okresie dzieciństwa. Błędy na wczesnym etapie życia mogą wywołać u dzieci lęk przed leczeniem, który często nasila się z wiekiem. Prowadzi to najczęściej do braku kontroli nad prawidłowym rozwojem uzębienia i w końcu do poważnych problemów zdrowotnych związanych z upośledzonym aparatem żucia. Proszę przeczytaj kilka porad, które mogą bardzo ułatwić współpracę między małym pacjentem a lekarzem:
1.Opisz dziecku na czym polega wizyta u dentysty, pobawcie się w "gabinet stomatologa" - odgrywajcie rolę dentysty i pacjenta, możecie wtedy poćwiczyć otwieranie buzi, sprawdzić jakie to uczucie kiedy ktoś palcem w rękawiczce dotyka jamy ustnej itp. Bawcie się przy tym świetnie, pozytywne nastawienie to podstawa!
2. Nigdy nie okłamuj dziecka, nie ukrywaj przed dzieckiem wizyty, nie używaj zwrotów typu "nic nie
będzie bolało", "nic nie poczujesz", "nie bój się"- jeśli okaże się inaczej, dziecko może być już nieufne. To chyba najczęściej popełniany błąd przez rodziców. Takie sformułowania wzbudzają w dziecku podejrzenia i skutkują jeszcze większym napięciem. Niedopuszczalne jest straszenie dziecka dentystą - "Jak nie będziesz myć zębów to ci dentysta będzie musiał wiercić zęby".
3. Przyjdź do nas z dzieckiem na wizytę adaptacyjną. Zrób to najlepiej jeszcze wtedy zanim pojawia się jakiś realny problem. Wówczas mały pacjent ma szansę zaznajomić
się z personelem, obejrzeć gabinet, dowiedzieć się jak działa sprzęt medyczny. Uczyńcie z tej wizyty przygodę, nie gorszą niż wyjście do kina czy do ZOO!
4. Dawaj dobry przykład! Nie zarażaj dziecka własnymi lękami przed leczeniem. Lęk przed dentystą nie jest genetyczny, buduje się na bazie doświadczeń i przekonań, często zasłyszanych od dorosłych. Jeśli sam miałeś negatywne doświadczenia u stomatologa, po prostu nie wspominaj o nich, lub poszukaj w pamięci tych pozytywnych i tylko takie opowiadaj.
5. Nie obiecuj prezentu w zamian za spokój podczas wizyty. Dobrze jest chodzić do dentysty, bo dobrze jest dbać o swoje zdrowie. Nie chcesz uczyć dziecka, że trzeba odwiedzać gabinet , by dostać nową zabawkę czy smakołyk. Po wizycie zaplanujcie razem coś przyjemnego – zagrajcie
w planszówkę, idźcie razem na spacer lub poczytajcie książkę. Perspektywa miłego spędzania czasu sprzyja współpracy i pomaga w budowaniu dobrych skojarzeń.
6. Nie wszystkie dzieci, ale jednak większość, cechują mniejsze lub większe niedostatki higieny jamy ustnej. Czas, tuż po wizycie u stomatologa jest dobrym momentem zmiany nawyków na lepsze. Podczas wizyty często tłumaczymy jak powinny wyglądać podstawy higieny jamy ustnej, jednakże warto poczytać dokładnie opisane informacje w zakładce "INSTRUKTAŻ HIGIENY"
Back to Top